Sławomir Salwa

Urolog

+48 500 620 900
Zadzwoń​

Biopsja prostaty

Informacje

OPIS

Co to jest biopsja prostaty?

Gruczoł krokowy (inna nazwa: stercz lub prostata) jest niewielkim organem przypominającym wielkością i kształtem kasztan. Jego rolą jest produkcja składników nasienia. Znajduje się poniżej pęcherza moczowego i otacza górną część cewki moczowej. U części mężczyzn dochodzi do rozwoju choroby nowotworowej tego narządu (raka stercza). Współczesne metody diagnostyczne (badanie krwi PSA oraz badanie prostaty palcem per rectum) pozwalają na ocenę ryzyka wystąpienia takiego nowotworu.

 

W przypadku podejrzenia raka stercza wykonuje się zabieg biopsji stercza. W trakcie zabiegu do odbytu wprowadzana jest specjalna głowica USG. Pod kontrolą obrazu na monitorze aparatu USG urolog dokładnie ocenia gruczoł krokowy oraz pobiera wycinki do badania mikroskopowego. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym.

RODZAJE

Jak wygląda biopsja prostaty?

Pacjent jest ułożony na lewym boku. Urolog wprowadza do odbytnicy głowicę transrektalną pokrytą żelem. Najpierw podawany jest zastrzyk ze znieczuleniem. Następnie za pomocą specjalnej igły pobierane są wycinki. Po zabiegu pacjent pozostaje w obserwacji przez ok. 2 godziny. Zaleca się mu spożycie znacznej ilości płynów oraz dwukrotne oddanie moczu.

WAŻNA INFORMACJA

Jak pacjent może odczuwać biopsje prostaty?

Pacjenci w trakcie biopsji gruczołu krokowego zgłaszają uczucie parcia na mocz lub stolec, wrażenie ucisku na gruczoł krokowy. Moment pobrania wycinka z gruczołu krokowego odczuwany jest jako lekkie ukłucie, większość pacjentów nie odczuwa jednak żadnego bólu. Po biopsji gruczołu krokowego pacjenci zgłaszają niewielki dyskomfort odczuwalny w odbytnicy lub okolicy krocza. Najczęstszym powikłaniem, w około 40 %, jest obecność krwi w nasieniu. Może się ona utrzymywać przez okres około miesiąca po biopsji. U części pacjentów pojawia się krew w moczu i w stolcu. Krwawienia te zazwyczaj ustępują samoistnie. Obecność krwi w moczu i stolcu do 7 dni po biopsji nie wymaga interwencji lekarskiej. Po biopsji może wystąpić podwyższona temperatura ciała do 38 stopni Celsjusza.

WAŻNA INFORMACJA

Biopsja fuzyjna

Biopsja fuzyjna jest szczególnym rodzajem biopsji stercza. Wykazuje ogromną przewagę w stosunku do klasycznej biopsji. Jest ona połączeniem obrazu USG prostaty oraz uprzednio wykonanych obrazów rezonansu magnetycznego. Obrazy zostają na siebie nałożone, co pozwala na niezwykle precyzyjne pobranie wycinków z podejrzanych obszarów.

WAŻNA INFORMACJA

Biopsja fuzyjna

Pacjenci, u których występuje podwyższony poziom PSA coraz częściej kierowani są do specjalisty urologa, celem wykonania biopsji prostaty. Tylko dzięki wykonanej biopsji lekarz jest w stanie ocenić faktyczny stan nowotworu (odmianę łagodną lub złośliwą) i na podstawie tego badania zalecić dalsze, skuteczne leczenie.

 

Zabieg klasycznej biopsji stercza trwa 10-30 minut, a biopsji fuzyjnej 20-60 min. Wykonywany jest pod okiem doświadczonego specjalisty urologa. To niezwykle nowatorskie i skuteczne badanie, pozwalające na wczesne wykrycie nowotworu, dzięki któremu setki tysięcy pacjentów może zostać uratowanych przed rozwojem raka stercza (podczas badania widoczne są najmniejsze ogniska chorobowe występujące w okolicach prostaty).

 

Sławomir Salwa - ZnanyLekarz.pl

Nie zwlekaj

Umów się na wizytę

Zapraszam na konsultacje oraz wizyty kontrolne. Zadbaj o swoje zdrowie za wczasu i bądź spokojny o swoje życie.

Nie zwlekaj

Umów się na wizytę

Zapraszam na konsultacje oraz wizyty kontrolne. Zadbaj o swoje zdrowie za wczasu i bądź spokojny o swoje życie.

Sławomir Salwa - ZnanyLekarz.pl