Sławomir Salwa

Urolog

+48 500 620 900
Zadzwoń​

Stulejka

Informacje

OPIS

Co to jest stulejka?

Stulejka jest schorzeniem wrodzonym lub nabytym. Polega na zwężeniu ujścia napletka. Stan ten uniemożliwia (stulejka całkowita) lub utrudnia (stulejka częściowa) odprowadzenie napletka poza żołądź prącia zarówno we wzwodzie, jak i w stanie spoczynku. Za stulejkę uważa się również taki stan, w którym napletek udaje się odprowadzić do rowka zażołędnego, ale w trakcie erekcji powoduje to ucisk i ból.

WAŻNA INFORMACJA

Sposoby leczenia

Operacja stulejki jest niewielkim zabiegiem urologicznym. Wykonywana jest przeważnie w znieczuleniu miejscowym – nasiękowym. Operator nakłuwa kilkakrotnie okolice podstawy prącia w celu podania znieczulenia. W trakcie zabiegu może być odczuwany dotyk, ale nie będzie się to wiązało z bólem w operowanej okolicy. Następnie wycinany jest nadmiar napletka. Po zaopatrzeniu krwawiących naczyń pozostała skóra prącia zostaje zeszyta. Standardowo stosuje się szwy wchłanialne, które rozpuszczają się i samoistnie wypadają po 4-6 tygodniach. Dzięki temu nie ma potrzeby ich usuwania. Czas operacji wynosi około 30 minut. Po zabiegu pacjent ma nałożony na prącie opatrunek, który w większości wypadków należy zmienić następnego dnia. Zabieg zwykle nie wymaga hospitalizacji i w niedługim czasie po jego zakończeniu pacjent może wrócić do domu.

WAŻNA INFORMACJA

Sposoby leczenia

Obrzezanie to całkowite usunięcie napletka oraz zeszycie skóry na wysokości rowka zażołędnego. Po wykonaniu obrzezania, żołądź jest całkowicie odsłonięta – zarówno w stanie spoczynku, jak i wzwodu. 

Alternatywą obrzezania jest operacja plastyczna, mająca na celu jedynie poszerzenie ujścia napletka. Istotą zabiegu plastycznego jest zachowanie funkcjonalności napletka po operacji. Napletek po wykonaniu korekcji przykrywa żołądź w całości lub częściowo. Zabieg zalecany jest w przypadkach, gdy zwężenie napletka nie jest duże lub gdy pacjent pragnie zachować maksymalną wielkość napletka.

WAŻNA INFORMACJA

Kiedy wykonuję się operacje stulejki?

Obrzezanie lub plastykę napletka wykonuje się u mężczyzny, który ze względu na nadmiar napletka ma problemy z satysfakcjonującym współżyciem seksualnym, lub u którego występują z tego powodu nawracające infekcje lub problemy z oddawaniem moczu. Nieleczona stulejka uniemożliwia współżycie, może również powodować poważne stany zapalne i całkowite zatrzymanie moczu.

WAŻNA INFORMACJA

Konsekwencje

Im później wykonuje się zabieg obrzezania, tym bardziej zaawansowane są zmiany zapalne, które wpływają na gorszy efekt kosmetyczny po zabiegu. Ponadto długotrwała stulejka istotnie zwiększa ryzyko wystąpienia raka prącia.

Objawy związane ze stulejką mogą być następujące:

Sławomir Salwa - ZnanyLekarz.pl

Nie zwlekaj

Umów się na wizytę

Zapraszam na konsultacje oraz wizyty kontrolne. Zadbaj o swoje zdrowie za wczasu i bądź spokojny o swoje życie.

Nie zwlekaj

Umów się na wizytę

Zapraszam na konsultacje oraz wizyty kontrolne. Zadbaj o swoje zdrowie za wczasu i bądź spokojny o swoje życie.

Sławomir Salwa - ZnanyLekarz.pl